Menu

Metal Review

Recenzje płyt metalowych, newsy i wiele więcej...

Proletaryat - Oko Za Oko (2015)

metalreview

00002231-3739Proletaryat dorobił się marki na polskim rynku muzycznym, a teraz wrócił z albumem Oko Za Oko po pięcioletniej przerwie. Legenda rodzimej sceny rockowej lat 90. od początku swej działalności śpiewa i gra bezkompromisowo i szczerze o tym co im się nie podoba nie pasuje. Teraz nie będzie inaczej... Już w piosence promującej album – Nie Wyrażam Zgody – słychać było kawał dobrego hard rocka z echami starego Proletaryatu. Byłem spokojny o poziom na krążku kapeli z Babianic.

Początek jednak nie jest na najwyższym poziomie, gdyż Teraz Albo Nie może i jest ciężkie i bezkompromisowe z fajnymi gitarami to jednak jest bezbarwne i nijakie. Ma melodyjny refren, przyjemne dla ucha, ale nie jest chwytliwe. Następne Nie Wyrażam Zgody dopiero otwiera świetne i konkretne granie na płycie! Niezwykle ciężka piosenka. Bardzo dobra perkusja i zapadający w uch refren oraz chwytliwy riff. Oraz przyjemna dla ucha solówka. Jedyna wada to monotonność. Wiem coś o tym, bo tak mi się spodobał ten utwór, że go w kółko słuchałem aż doszedłem do takiego stanu, że mam go dość. Cóż... Oko Za Oko ma bardzo ciężki riff i świetny wokal jednak zwrotki mi się nie podobają za to refren! Cudo! Typowo rockowy zapadający w ucho. Inny Ktoś to smutna piosenka, jednak żywiołowa i ciężka. Bardzo dobry, rozbudowany refren. Jedynie mostek mi tu zawadza. Mało ciekawy jednak fajnie przeradza się w ostatni refren. Świetny utwór. Lecz najlepsze dopiero przed nami... Na przykład Every Day, Every Day czyli dynamiczny i galopujący utwór. Bardzo dobry wokal, perkusja, a szczególnie w refrenie z podwójną stopą. W refrenie melodyjnym i zapadającym w ucho. Bardzo ciężki utwór, genialne gitary. Co ciekawe przypomina mi utwór Vader’a Die!!!(giń psie)... Nadaje się na utwór otwierający płytę. Tyle Słów jest powolne i ciężkie. Mało ciekawy utwór. Nie przypadł mi do gustu. Następna kompozycja tak jak Every Day, Every Day bardzo szybka, czyli Skazani. Znów warto zwrócić uwagę na te trio – wokal, gitary, perkusja. Są świetne. Bardzo fajne zwrotki i krzykliwy, a zarazem melodyjny refren. Chyba najlepsza piosenka (przy Every Day, Every Day). Bardzo ciężki to był utwór, więc pora chwilę odsapnąć... Jeden Gram to smutna ballada, z klimatyczną perkusją. Żałosny (oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu) przejmujący refren. Bardzo dobry utwór na gorsze dni. Odpoczynek był krótki, bowiem Tlen to też kawałek ostrego grania. Bardzo melodyjny refren jednak uważam, że jest go za dużo. Bardzo fajnie skomponowany utwór, przyjemny dla ucha. Ostatni Labirynt zaczyna się niczym Immune Godsmack’a. Czyli zaczyna się dość niepozornie. Po chwili wchodzi ciężki riff po nim klimatyczna zwrotka i ciężki, epicki refren. Bardzo niepokojąca melodia, do której swoją cegiełkę dokłada świetnie i nastrojowo śpiewający Tomasz Olejnik.

No i właśnie skończyliśmy tą płytę. To pana Tomasza wrócę jeszcze później. Teraz o płycie. Ciężka, bezkompromisowa, nastrojowa – świetna! Naprawdę! Ma świetny klimat, który po przesłuchaniu płyty i trakcie nucenia tych piosenek będzie się czuło. Każdy z utworów na równym wysokim poziomie. Czysty hard rock! No i co do samego zespołu – na uwagę zasługuje świetnie operujący na bębnach Robert „Mały” Hajduk (który dla mnie jest wielki!) i gitarzysta Wiktor Daraszkiewicz. Co do pana Tomasza... Jestem pod wrażeniem! Naprawdę! Ma świetne teksty, nie boi się często w dość niecenzuralny sposób wypowiedzieć się na temat swoich poglądów. Teksty z takich utworów jak Every Day, Every Day, czy z Nie Wyrażam Zgody są świetne. „Oley” porusza najróżniejsze tematy na płycie. Jego teksty są niezwykłe (większość się świetnie rymuje!), a na dodatek świetnie je wyraża poprzez swoje struny głosowe, którymi operuje świetnie. Jestem pod wrażeniem nie tylko pana Tomasza (nie mogłem nie wspomnieć o jego talencie), ale i całego Proletaryatu. Nagrali świetny album, który się nie nudzi, jest szczery i zawiera głębokie i prawdziwe teksty. Brawo!

Nasza ocena: 9,5/10

Lista piosenek:

  1. "Teraz Albo Nie" – 4:28
  2. "Nie Wyrażam Zgody" – 4:43
  3. "Oko Za Oko" – 4:17
  4. "Inny Ktoś" – 4:32
  5. "Every Day, Every Day" – 2:35
  6. "Tyle Słów" – 4:24
  7. "Skazani" – 4:00
  8. "Jeden Gram" – 5:43
  9. "Tlen" – 4:52
  10. "Labirynt" – 4:34

Skład: Tomasz Olejnik – wokal, Wiktor Daraszkiewicz – gitara elektryczna, Dariusz Kacprzak – bas, Robert Hajduk - perkusja

© Metal Review
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci